ملات خشک آماده در ایران

بازدید: 2179

در کشور ایران که وضعیت ساخت و ساز آن در سالهای 1380 تا 1390 رشد بسیار بالایی داشته است. بنا به اطلاعات مرکز آمار ایران تعداد واحد مسکونی به ثبت رسیده کشور در سال 1385 حدود 15860000 و در پایان سال 1388 این مقدار به چیزی حدود 17360000 واحد مسکونی افزایش یافت. با اینکه هر ساله حدود 500000 واحد مسکونی به این مقدار اضافه میشود، اما نکته قابل توجه این است که با توجه به این رشد ساخت و ساز در کشور باز هم پاسخگوی نیاز کشور نمیباشد، چون نیاز واحد مسکونی کشور سالیانه حدود 1.5 میلیون واحد مسکونی می باشد.malat amade

عوامل مختلفی میتواند در این مساله دخیل باشد که از جمله میتوان به مسائل زیر اشاره کرد :

1- قیمت بالای مسکن که اغلب ناشی از قیمت بالای مصالح میباشد.

2- عدم تطابق استاندارد های ساختمانی اجرا شده با استاندارد های تعیین شده. (با توجه به گفته مسئولین فقط حدود 20 درصد از ساختمانها دارای استاندارد اجرایی کامل میباشند.)

3- به کارگیری مصالح ساختمانی کم کیفیت که سبب کاهش عمر ساختمان در کوتاه مدت و طولانی مدت میشود.

4- طولانی بودن زمان تحویل پروژه که یکی از مهمترین عوامل عدم پاسخگویی به نیاز کشور است.

برای هر کدام از این مسائل که به علل متفاوتی وابسته است راه حل  واحدی میتواند، موانع را تا حدودی از راه برداشته و به صنعت ساخت و ساز کشور و انبوه سازی کمک شایانی بکند.

یکی از راه حل ها، استفاده از ملات و مصالح نوین ساختمانی است که در کشور کمتر به آن توجه میشود. ملات های خشک آماده که از این دست محصولات هستند در کشورهایی که در عرصه ساخت و ساز جلو میباشند، دارای نقش پر اهمیتی در انبوه سازی و ساختمان سازی دارد به طوریکه سرانه مصرف این نوع ملات چیزی بالغ بر 80 درصد ملاتهای ساختمانی را شامل میشود.

ملات خشک آماده با ویژگی هایی که دارد میتواند در برون رفت از مشکلات   ساخت و ساز  نقش ویژه ای داشته باشد :

  •   کاهش هزینه های مصرف ملات به دلیل استفاده بهینه و تطابق میزان خرید ملات با مقدار نیاز برای مصرف
  •   کیفیت بالای محصول که سبب طولانی شدن عمر ساختمان تا حدود 2 برابر زمانی که از مصالح سنتی استفاده میشود.
  •   کاهش شدید خطای انسانی در تولید، ترکیب و استفاده ملات ها و مصالح ساختمانی
  •   سرعت بالای استفاده از ملات های خشک آماده که سبب کاهش چشم گیر زمان تحویل پروژه ها میشود.
  •   تنوع در محصولات و میزان ترکیب مواد آن که بسته به نوع مصرف متفاوت است سبب ارتقای سطح کیفی ساختمان و  تطابق آن با استانداردهای ملی و بین المللی میشود.
  •   استفاده از ملاتهای پلیمری آماده که ویژگی های چند منظوره دارند در هدر رفت انرژی بسیار نقش دارد (اندود هایی که عایق صوتی- حرارتی هستند).